MediaMiar

System zdalnego odczytuSystem zdalnego odczytu

Odczyt radiowy
Odczyt radiowy liczników możliwy jest dzięki wyposażeniu ich w nadajniki w postaci wewnętrznego modułu lub nakładki.

Odczyt drogą radiową obejmuje dwie metody zbioru danych:
  1.  Metoda odczytu stacjonarnego
Metoda ta wymaga zamontowania w budynku urządzeń komunikacyjnych, centrali - koncentratora z modemami komunikacyjnymi i retransmiterów. Przeznaczona jest do obiektów z dużą liczbą mierników i zapewnia możliwość przesłania odczytanych danych  ezpośrednio do siedziby administratora. Umożliwia przesył danych za pomocą: IrDA, GSM, Dial-up, M-Bus, RS-232, RS-485 i Ethernet oraz ciągły monitoring pracy urządzeń.
  2.  Metoda odczytu obchodowa
Metoda obchodowa zbioru danych jest doskonała do zastosowania w obiektach, w których aplikacja systemu sieciowego jest nieopłacalna. Dane zbierane są za pośrednictwem modułu odczytowego do komputera zawierającego katalog przeznaczonych do odczytania mierników.

      •  System ENBRA SUPERCOM
         Dane mogą być przekazywane bezpośrednio na komputer przenośny lub przez
         profesjonalne kolektory danych.
         Charakterystyka:
         -  Odczyt ciepłomierzy i wodomierzy w paśmie 433,82 MHz
         -  Obustronna komunikacja pomiędzy urządzeniami (pytanie-odpowiedź)
        System AMR APATOR POWOGAZ
         Charakterystyka:
         -  Odczyt wodomierzy mieszkaniowych, domowych i przemysłowych w paśmie
            868 MHz (wireless M-Bus)
         -  Dwukierunkowy – do odbioru i konfiguracji modułu radiowego. Dane z odczytu
            zbierane są na terminal przenośny np. smartfon
        System ENBRA EWM
         Radiowy moduł odczytowy z oprogramowanie EWM pozwala na łatwy odczyt
         wodomierzy i ciepłomierzy wyposażonych w odpowiedni moduł radiowy. Zestaw
         łączy wygodę zdalnego odczytu z bardzo niskimi kosztami.

Odczyt M-Bus
M-Bus to międzynarodowy standard przesyłania danych – system, w którym dane z miernika (wodomierza, ciepłomierza, licznika energii lub gazu) w specjalnej przystawce są przetwarzane na sygnał cyfrowy. Ten możemy przesłać dalej po zwykłej dwużyłowej instalacji kablowej na znaczne odległości. Do jednego przewodu podłącza się równolegle do 250 liczników. Ze względu na konieczność istnienia instalacji przewodowej jest więc najbardziej przydatny w nowych budynkach. Tam wodomierze i ciepłomierze montowane są w szachtach czy szafach na korytarzach lub klatkach schodowych.
Magistrala M-Bus jest zasilana z sieci 230V, więc transmisja nie obciąża głównego modułu zliczającego, który najczęściej jest zasilany bateryjnie.
M-Bus to system jakby stworzony do układów automatyki inteligentnych budynków, czyli takich, które dają użytkownikom możliwość komfortowej i racjonalnej eksploatacji, niezależnie od zmieniających się warunków zewnętrznych, zapewniając im bezpieczeństwo oraz optymalizację kosztów.
Do systemu możemy włączyć bezpośrednio dowolny licznik wyposażony w moduł M-Bus lub licznik z wyjściem impulsowym za pośrednictwem konwertera M-Bus.
System zapewnia nieprzerwany dostęp do danych, w dowolnej chwili i bez ograniczenia czasowego. Dane te można następnie przesyłać bez większych kosztów w dowolne miejsce, przez sieć komórkową lub www.

 


Kliknij aby zobaczyć
galerię zdjęć